Προκήρυξη πλήρωσης θέσης υπευθύνου Φ.Α.ΣΧ.Α. ΔΔΕ Χίου

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΛΗΡΩΣΗΣ ΘΕΣΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ ΚΕΠΛΗΝΕΤ ΔΔΕ ΧΙΟΥ

Προκήρυξη  πλήρωσης  θέσης του Υπευθύνου Πληροφορικής και Νέων τεχνολογιών της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου

ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΛΕΓΕΝΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ « ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ΤΑΞΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΠπ, ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2018- 19»

Οι επιλεγέντες εκπαιδευτικοί οφείλουν να αποστείλουν στη Δ.Δ.Ε. Χίου ηλεκτρονικό μήνυμα (mail@dide.chi.sch.gr), στο οποίο θα δηλώνουν την αποδοχή ή μη αποδοχή της τοποθέτησής τους, έως και την Παρασκευή 28-12-2018. Η μη αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος σημαίνει μη αποδοχή τοποθέτησης.

«Προθεσμία τροποποίησης της αίτησης-δήλωσης υποψήφιου εκπαιδευτικού, ως προς τις περιοχές προτίμησης, με αφαίρεση περιοχών, σχολικού έτους 2018-2019».

από την Πέμπτη 3 Ιανουαρίου έως και τη Δευτέρα 7 Ιανουαρίου 2019,
δίνεται η δυνατότητα στους υποψηφίους να τροποποιήσουν ηλεκτρονικά, μέσω της διαδικτυακής πύλης του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Διαχείρισης Προσωπικού Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης (ΟΠΣΥΔ) του ΥΠ.Π.Ε.Θ. (ιστοσελίδα: https://opsyd.sch.gr/), την αίτηση-δήλωση προτιμήσεων περιοχών αναπληρωτών εκπαιδευτικών (Γενικής Εκπαίδευσης, Μουσικών Σχολείων και Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης), σχολικού έτους 2018-2019, μόνο ως προς τις περιοχές προτίμησης, με αφαίρεση περιοχών, ανά βαθμίδα και ωράριο απασχόλησης.
Διευκρινίζονται τα εξής:
(α) Κατά την ανωτέρω διαδικασία οι υποψήφιοι δεν έχουν τη δυνατότητα προσθήκης περιοχών προτίμησης ή αλλαγής της σειράς των επιλεγμένων περιοχών.
(β) Εάν ο υποψήφιος έχει υποβάλει περισσότερες της μίας αιτήσεις αναπληρωτή (Γενικής Εκπαίδευσης, Μουσικών Σχολείων και Ειδικής Αγωγής), θα πρέπει, εφόσον το επιθυμεί, να επαναλάβει τη σχετική διαδικασία ξεχωριστά για καθεμία από αυτές.
(γ) Καθ’ όλη τη διάρκεια της ανωτέρω προθεσμίας (και αποκλειστικά εντός αυτής) ο υποψήφιος μπορεί να επαναφέρει μέρος ή/και το σύνολο των αρχικών του προτιμήσεων.
(δ) Κατά τη διάρκεια της ανωτέρω προθεσμίας αναστέλλεται η δυνατότητα απενεργοποίησης της αίτησης μέσα από τον ηλεκτρονικό φάκελο και ο υποψήφιος οφείλει, εφόσον επιθυμεί να προβεί στην εν λόγω ενέργεια, να επικοινωνήσει με τα αρμόδια Τμήματα Α΄ (κλάδοι Α/θμιας) και Β΄ (κλάδοι Β/θμιας) της Δ/νσης Διορισμών – Προσλήψεων Εκπ/κού Προς/κού Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων κλάδου ΠΕ86 (Πληροφορικής) για το κρατικό πιστοποιητικό πληροφορικής (2018-2019)

Σας ενημερώνουμε ότι η καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή ηλεκτρονικών αιτήσεων κλάδου ΠΕ 86 (Πληροφορικής) για το κρατικό πιστοποιητικό πληροφορικής, σύμφωνα με τροποποίηση της υπουργικής απόφασης, είναι η Παρασκευή 21/12/2018 και ώρα 18.00 μ.μ.

Ανακοίνωση τελικών πινάκων μοριοδότησης αιτήσεων μετάθεσης

Ανακοινώνονται από τη ΔΔΕ Χίου οι τελικοί πίνακες μοριοδότησης των εκπαιδευτικών που αιτούνται μετάθεση ανά κατηγορία μετάθεσης και ανά ειδικότητα εκπαιδευτικού. Επισημαίνουμε ότι δεν υπεβλήθησαν ενστάσεις επί των αρχικών πινάκων. Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς που υπέβαλαν αίτηση μετάθεσης για τη συνεργασία τους.

Από τη Γραμματεία του ΠΥΣΔΕ ΧΙΟΥ

Συγκρότηση των Επιτροπών Διαγνωστικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης (ΕΔΕΑΥ) του Σχολικού Δικτύου Εκπαίδευσης και Υποστήριξης (ΣΔΕΥ) ΕΕΕΕΚ Χίου, για το σχολικό έτος 2018-2019