Δελτίο Τύπου, ημέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024, ημέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού, σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου θα συμμετάσχουν στην Πανελλήνια δράση σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας «Σπάω την σιωπή σπάζοντας μπαλόνια» . Η δράση θα πραγματοποιηθεί στην πλατεία όπου θα συγκεντρωθούν οι μαθητές, αφού πρώτα διασχίσουν την Απλωταριά, θα ξεκινήσει 10.30 και θα ολοκληρωθεί στις 11.00 με το σπάσιμο των μπαλονιών ταυτόχρονα σε όλη την Ελλάδα, συμβολίζοντας το σπάσιμο της σιωπής ενάντια στη βία.

Σκοπός είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών και της ευρύτερης κοινωνίας κατά της βίας τόσο στο σχολείο όσο και σε άλλα κοινωνικά/θεσμικά πλαίσια.